X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

امنیت در کلمه عبور

یکشنبه 31 مرداد 1389 ساعت 00:19
آیا رمز عبور شما از حفاظت لازم برخوردار است؟ وارد کردن همیشگی اسم کاربر و رمز عبور، روندی ناخوشایند و کسل کننده است. چه بخواهید ایمیل خود را چک کنید، چه بخواهید از وضعیت حساب بانکی خود مطلع شوید.
اغلب کاربران کامپیوتر، به طور معمول از رمزهای عبور ساده و آسان استفاده می کنند. اما دقت داشته باشید که این سهل انگاری در انتخاب رمز عبور، عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت. رمزهای عبور آسان و معمولی در ظرف چند ثانیه لو خواهند رفت و اطلاعات شخصی مانند شماره حساب بانکی و شماره کارت اعتباری شما به راحتی در معرض دید هکرها قرار خواهند گرفت.
کلمه عبور
در اینجا 8 نکته برای حفاظت از اطلاعات توصیه می شود:
الف. به هیچ وجه از اسامی استفاده نکنید فرقی نمی کند که اسم فامیلی تان باشد، یا باشگاه فوتبال مورد علاقه تان. بسیاری از برنامه های هکر، رمزهای عبور را با کمک فرهنگ لغت هک می کنند. فقط چند ساعت طول خواهد کشید که با کمک لغات یک فرهنگ لغت، دستیابی به رمز عبور امکان پذیر شود.
ب. برای رمز عبور خود حداقل از 8 حرف استفاده کنید: برای رمز عبوری که از 4 حرف تشکیل شده است، حدود 45000 حالت وجود دارد. اما برای رمز عبوری که از 8 حرف و علامت های ویژه تشکیل شده است، یک میلیارد حالت مختلف وجود دارد!
ج. برای رمز عبور، از حروفی که در کنار هم قرار گرفته اند استفاده نکنید! رمزهای عبوری مانند "qwert" یا "asdf"، کار هکرها را برای دستیابی به رمز عبور بسیار آسان می کند، این مطلب در ترکیب اعداد نیز به همین صورت است؛ مثل "۱۲۳۴۵۶۷۸". در کنار هم قرار گرفتن حروف و یا اعداد، دستیابی هکرها به رمز عبور شما را بسیار راحت می کند!
د. برای رمز عبور خود، ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک یا اعداد و علامت های ویژه را انتخاب کنید. استفاده از علامت های ویژه به تنهایی کافی نیست. 5 درصد همه کاربرها بر این امر اتفاق نظر دارند که رمز عبوری مثل Martin! را به کار برند!
ه. رمز عبور خود را تا حد امکان جایی ننویسید. حتی اگر کاغذی که رمز عبور خود را بر روی آن نوشته اید، در جای امنی مانند کیفتان باشد، از این کار اجتناب کنید. عنوان کاغذی که رمز عبور خود را بر روی آن نوشته اید، به هیچ عنوان زیر صفحه کلید یا به مانیتور خود نچسبانید!
و. رمز عبور خود را همواره تغییر دهید. هر قدر، مدت زمان استفاده از رمز عبورتان بیشتر باشد، خطر هک شدن شما بیشتر خواهد بود. اداره فناوری اطلاعات آلمان فدرال، توصیه می کند که هر 90 روز یکبار Password خود را تغییر دهید.
ز. رمز عبور خود را در کامپیوتر ذخیره نکنید! کامپیوتر قادر است رمز عبور شما را ذخیره کند تا شما مجبور نباشید هر بار آن را وارد کنید. با این حال، کسی که برای هر بار ورود، احتیاج به وارد کردن رمز عبور نداشته باشد، خیلی سریع آن را فراموش می کند: دقت داشته باشید که برای تغییر رمز عبور، باید حتما رمز عبور قبلی را وارد کنید!
ح. رمز عبور خود را به شخص دیگری ندهید! اگر از شما تلفنی یا با ایمیل، رمز عبورتان را خواستند، آن را بازگو نکنید! هکرها معمولا خود را به عنوان همکاران شرکت های بزرگ معرفی می کنند. این اشخاص که خود را سرویس کار کامپیوتر معرفی می کنند، معمولا توسط تماس تلفنی یا ایمیل رمز عبور شما را برای حل مشکل کامپیوترتان طلب می کنند. ولی هیچ شرکت معتبر و صاحب نامی از شما رمز عبورتان را نمی خواهد.
    
روشهای حرفه ای برای ایجاد کلمه عبور
۱. برای ایجاد کلمه عبور، از حروف بزرگ و کوچک و به صورت یک در میان استفاده کنید. مثال: cOmPuTeR
۲. حروف اول کلمات یک جمله را به عنوان رمز عبور خود انتخاب کنید. مثلا در جمله:"If sentence is longer password would be safer" که رمز عبور آن به این صورت تبدیل می شود: "Isilpwbs"
۳. عدد یا تاریخی را برای خود در نظر بگیرید و آن را با دکمه Shift تایپ کنید. مثلا: تاریخ: ۱۳.۰۶.۲۰۰۲ با دکمه Shift به این کلمه تبدیل می شود: !#>)^>@))@
۴. لغتی را در نظر بگیرید و سپس حروف سمت راست آن را که بر روی صفحه کلید قرار دارد، بنویسید: مثال: Hardware تبدیل می شود به: Jstfestr
۵. لغت یا ترکیبی را برای خود در نظر بگیرید مانند "۲۴Oktober" و بعد آن را بهم بریزید به این صورت که حروف اول آن را با حرف آخر، حرف دوم را با حرف ماقبل آخر و به همین ترتیب بقیه را بنویسید: ۲۴r۴eObkot
۶. لغات یک جمله را به اختصار بنویسید این اختصارات را خود شما تعیین می کنید و از قاعده خاصی پیروی نمی کنند. مثلا عبارت White meat with cabbage تبدیل می شود به: "whtmtwtcabge"
۷. در رمز عبور از علایم ویژه استفاده کنید. مثال: c/Om%u\t§E~r
نظرات (1)
یکشنبه 31 مرداد 1389 ساعت 10:14
با سلام
سایت کویر آنلاین راه اندازی شد
شما با ثبت آگهی در این سایت بازدید وب خود را بالا برده و کسب و کار خود را رونق دهید.
علاوه بر این سایت کویر آنلاین محل فروش اجناس و کالای شما می باشد.
طی یک فرصت استثنائی شما فقط با قرار دادن لینک کویر آنلاین در وب سایت خود می توانید آگهی ستاره داره رایگان که معادل 8400 تومان می باشد را ثبت نمایید.
جهت تبادل لینک دو طرفه با کویر آنلاین از آدرس زیر اقدام کنید.
www.kavironline.com/linkdooni
در صورتی که تمیل به مدیریت بخشهای مختلف انجمن کویر آنلانی را نیز دارید ما را مطلع سازید.
www.kvironline.com/forum
امیدوارم با این خدمات توانسته باشیم کاری کوچک جهت پیشبرد اهداف شما داشته باشیم.
منتظر حضو گرم شما هستیم
مدیریت کویر آنلاین
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد